(04.09.2009 - 27.09.2009) UOBECNIENIA Ewa Banaszczyk

 

UOBECNIENIA
Ewa Banaszczyk

Otwarcie: 4 września 2009 r. o godzinie 18.00 w salach Galerii „Labirynt”
w siedzibie „Elektrowni” przy ul. Kopernika 1 w Radomiu

Wystawa czynna od 4 września do 27 września


 

Ewa Banaszczyk (ur. 7 września 1972 r.) należy do grupy wyróżniających się twórców radomskiego środowiska plastycznego. Swoje fascynacje rozwijała początkowo w kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych, specjalizując się w dziedzinie tkaniny artystycznej, co pozostaje nie bez znaczenia dla jej obecnej twórczości. Jest absolwentką pierwszego rocznika studentów wykształconych na Politechnice Radomskiej w zakresie wychowania plastycznego (obecny Wydział Sztuki). Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Gieragi w 2000 r., aneks z grafiki warsztatowej w pracowni grafiki prof. Krzysztofa Wyznera. W latach 2001-2005 asystentka w pracowniach malarstwa, rysunku, działań i struktur wizualnych w macierzystej uczelni. Od 2002r. prowadzi Dziecięcą Pracownię Plastyczną w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Artystka uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię. 
Wystawa nieprzypadkowo zostanie zaprezentowana w części „Elektrowni” zwanej „Labiryntem”. Nazwa ta koresponduje bowiem z twórczością artystki. Labirynt jest miejscem utkanym z powtórzeń i analogii, z prowadzących donikąd ślepych zaułków. Jest barwnym kobiercem spowijającym widza w nieokreślonej czasoprzestrzeni, sugerującym mu wiele alternatywnych rozwiązań, ale nigdy jedno wyjście. Takie są również obrazy Ewy Banaszczyk, które sprawiają wrażenie powracających meandrów, serialnych przetworzeń tych samych motywów, niekończących się wariacji na temat kondycji współczesnego malarza. 
Twórczość tej artystki charakteryzuje silny ładunek emocji łączący malarską pasję z kręgiem bliskich osób i przedmiotów. Sugestywne tytuły prac odkrywają istotę ich anegdotycznego przekazu. Nigdy jednak nie odsłaniają sekretów całkowicie, na ogół zaledwie wprowadzają nas do kolejnych sal labiryntu… Krążąc jego korytarzami doświadczamy uobecnienia osób żywych i nieobecnych, bliskich i dalekich, zwierząt i przedmiotów, pionów i poziomów.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych sześć cykli: „Autoportret”; „Gobeliny Marii”;, „Ewa, Zosia, Ula”; „Związki”; „Kłamiesz”; „Z ostatniej chwili”. Wszystkie pochodzą z bieżącego roku.