(08.01-31.01.2016) Sabina Twardowska - Mechanizmy


Sabina Twardowska - Mechanizmy
Wernisaż: 08.01.2016, piątek, godz. 18.00
Wystawa czynna do 31.01.2016 r.

Wystawa w ramach projektu „Promocja młodych”

„Mechanizmy” to cykl prac powstałych w 2015 r. inspirowany różnego rodzaju maszynami, ich mechanizmami oraz zastosowaniem. Ale to tylko jedna z możliwości czytania tej wystawy. Przywołanie funkcji militarnej maszyn ma odnosić się także do innego rodzaju mechanizmu - ogólnej tendencji ludzkości do generowania konfliktów.

Regularna wojna z użyciem machin oblężniczych staje się rzadkością, ale konflikt, jako taki, towarzyszy ludzkości nieodmiennie. Skłócone masy, polityka podsycająca podziały międzyludzkie, brak tolerancji, ksenofobia - to wciąż bardzo wyraźne cechy dzisiejszych społeczeństw,
a mechanizmy takich konfliktów są niezmiennie aktualne: nierówności, władza, odmienne systemy wartości, czy, wreszcie, uwarunkowania biologiczne i psychologiczne.

Nie staram się moralizować, ta warstwa interpretacyjna moich prac nie jest oczywista, celowo nie maluję wprost. Myśl o konfliktach i podziałach społecznych towarzyszyła mi podczas malowania tych obrazów i nie staram się odpowiadać na pytanie, dlaczego tak jest. Po prostu podnoszę tę kwestię i zachęcam, żeby o niej podyskutować.

Sabina Twardowska

Sabina Twardowska ( ur. w 1984 r.) Artystka zajmująca się głównie malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym - tworzeniem ilustracji i plakatów. Jej sztuka powstaje w oparciu o szeroko pojętą popkulturę. Czerpie inspiracje z telewizji, filmu, komiksu, ulicy i literatury. Często sięga po typografię i cytaty. Twórczość Sabiny Twardowskiej to humorystyczny, często w krzywym zwierciadle, obraz rzeczywistości, w której artystka żyje.

W 2008 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w pracowniach prof. Krzysztofa Wachowiaka (Malarstwo), prof. Ryszarda Sekuły (Rysunek) i prof. Mieczysława Wasilewskiego (Plakat na Wydziale Grafiki), za który również dostała Nagrodę im. Józefa Szajny.
W 2012 ukończyła podyplomowe studia Grafiki Komputerowej i Multimedialnej w Warszawie.

Współtworzy stowarzyszenie artystyczne „Front Sztuki”.
Na co dzień działa w Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie.
Jej prace znajdują się w kolekcji współczesnego malarstwa Polish Art Collection.