(09.09.2010 - 01.10.2010) Wystawa poplenerowa Artystów Posługujących się Językiem Geometrii

 

9 września - 1 października 2010 
Sztuka wobec przemijalności. Wystawa poplenerowa Artystów Posługujących się Językiem Geometrii, Galeria XX1, Warszawa 

 

Prezentowane na wystawie prace powstały podczas 28. Międzynarodowego Pleneru-Sympozjum dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii, który pod hasłem „Sztuka wobec przemijalności” odbył się w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Inicjatorką i kuratorem plenerów jest krytyk sztuki dr Bożena Kowalska.


W tym roku w spotkaniu uczestniczyło 37 artystów: 21 z Polski i 16 z zagranicy, twórcy z Austrii, Francji, Kanady, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Szwecji i Węgier. W spotkaniu zgłosili swój udział tak wybitni i znani artyści jak Jo Kuhn i Ingo Glass (Niemcy), Eugenia Gortchakova (Rosja, Niemcy), Hellmut Bruch (Austria), Rita Ernst (Szwajcaria) i Istvan Haasz (Węgry). Polskę reprezentowali m.in. Andrzej Gieraga, Jerzy Kałucki, Grzegorz Sztabiński, Jerzy Treliński i Tadeusz Wiktor.
Plener sponsorowało dwóch kolekcjonerów sztuki (oraz lekarzy) z Niemiec: dr Werner Jerke z  Recklinghausen i dr Ruwim Besser z Dusseldorfu a także Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, gdzie z prac podarowanych za udział w plenerze powstaje kolekcja sztuki spod znaku geometrii.