(10-13.12.2010) IV ZIMOWY PRZEGLĄD FILMOWY "KOKSOWNIK"

 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaprasza na kolejne spotkanie z kinem zaangażowanym przy tradycyjnych koksownikach. W tym roku hasłem przewodnim przeglądu jest PRACA i jej znaczenie w życiu współczesnego człowieka. W ciągu czterech dni zaprezentowanych zostanie dziesięć filmów polskich i zagranicznych.
Przegląd otworzy dziewięciominutowa animowana impresja Józefa Piwkowskiego na temat pierwszego w historii kina filmu braci Lumiere Wyjście robotników z fabryki. Wśród prezentowanych filmów znajdzie się Śmietnisko – film w reżyserii Lucy Walker opowiadający historię tworzenia głośnej instalacji artysty Vica Muniza, która w miejscowości Jardim Gramacho (Ameryka Południowa) powstała na… wysypisku śmieci. Na uwagę zasługuje również ekranizacja bestsellerowej książki Noami Klein Doktryna szoku uderzająca w ideologię neoliberalizmu. Natomiast okazją do przyjrzenia się środowisku, z jakiego wywodzą się terroryści zagrażający zachodniemu światu będzie film Mahmoud Al Massada Na przemiał.
Nie zabraknie również filmów fabularnych poruszających ważne kwestie społeczne takie jak stalking (Gigante ), czy problem dehumanizujących sposobów rekrutacji na stanowiska kierownicze praktykowanych przez wielkie korporacje (Metoda). Komedia Sunshine cleaning opowie z kolei o pomyśle na nietypowy biznes: by zarobić na edukację syna, bohaterka filmu wspólnie z siostrą zakłada firmę zajmującą się sprzątaniem… miejsc zbrodni.
Polskim akcentem będzie prezentacja filmu Filipa Bajona Fundacja, której towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem. Życzymy Państwu wielu interesujących przemyśleń i inspiracji z oglądania filmów zaangażowanych.