(10.10.2009 - 31.10.2009) JOANNA KRZYSZTOŃ, Stan przejściowy

 

JOANNA KRZYSZTOŃ, Stan przejściowy
Wernisaż: 10 października 2009 (sobota), godz. 17:00 
Wystawa czynna: 10 października – 31 października 2009

 

10 października 2009 roku o godzinie 17:00 w salach wystawowych Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu została otwarta indywidualna wystawa malarstwa Joanny Krzysztoń. Można ją oglądać do 31 października 2009 roku. Prezentowane w „Elektrowni” dzieła pochodzą z lat 2004 - 2009.
Abstrakcyjne, wyciszone obrazy Joanny Krzysztoń o formach zaczerpniętych z mandali, o dużych, „kościelnych” rozmiarach i przeważnie centralnej kompozycji, sprzyjają koncentracji odbiorcy i skłaniają do medytacji. Sakralnego charakteru nadaje im również złoto, które w połączeniu z różnymi odcieniami brązów, stanowi element spajający eksponowany cykl dzieł. Tytułowy „stan przejścia” określają tu nawarstwienia faktur i nie do końca sprecyzowane kolory, które przywołują na myśl kruchość bytu i pokorę wobec tego, co nas przekracza – potęgi czasu i skończoności.
Stan przejściowy to niewątpliwie najbardziej twórczy okres. – pisze Joanna Krzysztoń w katalogu wystawy - Jest w nim miejsce na poszukiwania, błędy, a nawet zwątpienie, musi pojawić się też wyrozumiałość dla własnej i cudzej słabości oraz otwarcie na nieznane, nieprzewidziane. W stanie przejściowym pojawia się też pytanie o „skończoność” własnej pracy. Czy obrazy, które maluję zostały zatrzymane w procesie tworzenia we właściwym momencie?
Joanna Krzysztoń studiowała malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1978 r. obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni Jana Tarasina. W latach 1978-81 była członkiem teatru Akademia Ruchu w Warszawie. Od 1995 roku współpracuje jako stylistka z różnymi pismami poświęconymi wystrojowi wnętrz. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia) oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Niemczech, Holandii, Szwecji i Bułgarii. W roku 2007 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współprowadzi galerię 2b+r w Warszawie. W swojej twórczości artystycznej zajmuje się głównie malarstwem.

Wystawie towarzyszy katalog, do którego teksty napisali Joanna Krzysztoń i Jan Rylke.
Honorowy patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Patroni medialni: Sztuka.pl, O.pl, 7 Dni, mojradom.pl, Echo Dnia, Gazeta Wyborcza, Radio Plus, Radio Rekord, Telewizja Dami.