(3.12.2010 - 4.12.2010) RANDOM IN RADOM. IV FESTIWAL SZTUKI IM. JERZEGO BUSZY

 

RANDOM IN RADOM. IV FESTIWAL SZTUKI IM. JERZEGO BUSZY
3 – 4 grudnia 2010


 Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zapraszają na czwartą edycję projektu, którego patronem jest Jerzy Busza. Festiwal rozpocznie się 3 grudnia o godzinie 18.00 w „Elektrowni” otwarciem wystawy Kamila Strudzińskiego Alex, którą będzie można oglądać do końca miesiąca. Pozostała część programu będzie zrealizowana kolejnego dnia w Centrum Rzeźby Polskiej, gdzie o godzinie 14.00 zostanie otwarta wystawa Andrzeja Bereziańskiego Otwarty Pokaz Zamknięty. Postać tego nieżyjącego artysty przypomni Adam Kalinowski, natomiast Adam Mazur zaprezentuje sylwetkę Jerzego Buszy – patrona festiwalu. W budynku Muzeum Rzeźby Polskiej będzie można obejrzeć trzy video performance: Andrzeja Partuma, Jerzego Truszkowskiego i Jana Świdzińskiego. Dwie ekspozycje zostaną otwarte również w Galerii Kameralnej i Galerii Kaplica. W pierwszej – wystawa fotografii Długi czas naświetlania – Portret z fragmentów ze słowem wstępnym Szymona Bojko, w drugiej – Istota rzeczy Kazimierza Głaza. Obie będą czynne do 31 stycznia.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 2007 roku, w 10. rocznicę śmierci i 60. urodzin Jerzego Buszy przy wspólnym zaangażowaniu przedstawicieli czterech instytucji: Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Festiwal co roku skupia krąg przyjaciół Jerzego Buszy, ale zwraca się również do młodego pokolenia. Przede wszystkim tworzą go jednak artyści. Założeniem projektu jest prezentacja nowych tendencji w sztukach wizualnych koncentrując uwagę na takich dziedzinach jak: fotografia, film, instalacja, multimedia. Autorem programu kolejnych edycji festiwalu jest Leszek Golec, kiedyś bliski przyjaciel Buszy, zaś kordynatorem Andrzej Mitan – performer i muzyk.
Jerzy Busza (1947 – 2007) był filozofem i krytykiem sztuki związanym ze środowiskiem twórców awangardowych. W latach 70. współpracował z redakcją „Kultury” i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii („Fotografia”, „Foto”). W latach 80. w założonym przez siebie biuletynie „Obscura” poświęconym sztuce fotografii, pisał teksty
z pogranicza fotografii i filozofii. Swoje rozważania umieścił również w kilku książkach: „Wobec fotografii”, „Wobec fotografów”, „Wobec odbiorców fotografii”. W Radomiu mieszkał przez ostatnie 13 lat swojego życia.