(30.07.2011 - 23.08.2011) Wystawa Jerzego Czuraja na festiwalu Dwa Brzegi

 


Wystawa Jerzego Czuraja na festiwalu Dwa Brzegi
Kamienica Celejowska - Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym 

Otwarcie: 30 lipca 2011, godz. 12.00
 Wystawa czynna do 23 sierpnia 2011

 

 

 

 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaznaczyło swoją obecność na V Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu. W ramach realizowanego przez Centrum od 2009 roku dużego projektu „Obrazy z różnych domów”, w Kamienicy Celejowskiej otwarto wystawę Jerzego Czuraja, która została wpisana do cyklu wydarzeń artystycznych ujętych w programie festiwalu.

Projekt obejmuje cykl wystaw w miejscach związanych z życiem i twórczością tego zmarłego przed dwu laty artysty. W Kazimierzu Dolnym Czuraj miał wielu przyjaciół, lubił tam przyjeżdżać, stąd pomysł, by jego wystawę zorganizować właśnie w tym miasteczku. W każdym z miejsc goszczących wystawę, projekt uwzględnia obrazy pochodzące z danego miasta. Wystawom towarzyszy projekcja filmu Marcina Kossowskiego o Jerzym Czuraju ,,Twardość Przestrzeni" i muzyka Jerzego Czuraja nagrana wspólnie z Bobim Peru (Maciej Sinkowski). Do tej pory wystawy odbyły się w Warszawie, Kielcach i Suskowoli, w domu artysty tzw. Czurajówce, która przez niemal ćwierć wieku była miejscem animacji lokalnego życia artystycznego. Kolejne odsłony projektu planowane są: we wrześniu w „Elektrowni”, w październiku w Galerii TEST w Warszawie. Jerzy Czuraj urodził się 31 stycznia 1952 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii
Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Wlodzimierza Buczka, następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Krystyny Łady-Studnickiej. Dyplom z wyróżnieniem w 1975 roku. Uprawiał twórczość w zakresie malarstwa, muzyki, rzeźby i teatru autorskiego. W latach 1979–1980 współpracował z Galerią Sztuki Współczesnej przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. W latach 1978–1980 pełnił funkcję przewodniczącego warszawskiego i krajowego Koła Młodych przy ZPAP.
Zrealizował około trzydzieści wystaw indywidualnych, uczestniczył w wielu ekspozycjach zbiorowych. Wyreżyserował kilka spektakli teatralnych. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej – oddziale Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.